Нині є очевидним, що недосконалість чинного закону «Про державні нагороди України» створює умови для зловживань на всіх рівнях, нівелює реальні заслуги громадян та їх суспільну оцінку, а в підсумку — завдає шкоди іміджу держави загалом.
Пропонується законодавчо закріпити низку антикорупційних норм:
Крім того нагальним є впорядкування та спрощення механізму позбавлення державних нагород за негідний вчинок. Це є особливо актуальним в умовах нинішнього збройного протистояння України, коли чимало раніше нагороджених — в тому числі, й званням Герой України — перейшли на бік країни-агресора Російської Федерації.
Пропонується також відмовитися від радянських стандартів і перейти на європейську практику нагородження. Зокрема, відмовитися від звання «Герой». Звання Герой — винахід СРСР, де героями фактично призначала тодішня правляча верхівка. Натомість у країнах Європи геройські вчинки відзначають без присвоєння якихось звань — для цього вистачає класичних орденів, хрестів та медалей. Винятками є лише Росія, Білорусь та поки що Україна.
Ми глибоко шануємо справжніх Героїв України, насамперед тих, хто отримав це звання під час АТО-ООС. Ніхто не відбере в них належні їм відзнаки, пільги та привілеї. Однак мусимо нарешті розірвати зв’язок з СРСР та його спадкоємцем — країною-агресором. Тож нехай це буде не звання, а орден, як в абсолютній більшості європейських держав. Відтак передбачається замінити звання Герой України та орден Свободи єдиним орденом — орден Золотого Тризуба, який має стати гідною відзнакою для громадян України за здійснення визначного геройського вчинку або за визначне досягнення.
Рудиментам радянської ментальності, таким як почесні звання «Народний...» та «Заслужений...» теж не місце в сучасній нагородній системі України. Цілком логічною видається заміна назв на дві інші: «Гордість професії» та «Гордість нації».
Деякі нагороди потребують зміни статусу. Наприклад, орден Богдана Хмельницького стане першим бойовим орденом України. А орден короля Данила Галицького І—ІІІ ступенів має стати оцінкою гідної повсякденної праці вояків, правоохоронців та держслужбовців — нагородою для відзначення військовослужбовців та поліцейських, державних службовців та інших осіб, котрі склали присягу, посадових осіб місцевого самоврядування за значний особистий внесок у розбудову України, сумлінне та бездоганне служіння українському народу.
Пропонується ввести новий вид нагороди — Хрест «За подвиг з ризиком для життя». Це також із досвіду європейських країн, де поряд з орденом та медаллю встановлено такий вид нагороди. Зовні схожі на ордени, хрести мають більш «демократичний» характер і краще відзначають конкретні вчинки. Ідеться, зокрема, про подвиги на полі бою та вияви громадянської мужності. Для України хрест як вид нагороди не є новацією — хрести засновували ще за часів УНР. Бойові нагороди УПА також мали статус хрестів. Відомо, що в сучасній Україні немає державних відзнак суто за бойові подвиги. Навіть звання Героя можна отримати за будь-який геройський вчинок, не обов’язково під час бою. Отож потрібна унікальна за статусом та оригінальна за зовнішнім виглядом бойова нагорода. Такою нагородою має стати хрест «Честь і слава». Ним планується відзначати за героїчний вчинок із ризиком для життя під час бойових дій, антитерористичних та миротворчих операцій. Звісно, місце для подвигу є і в мирному житті. Для їх відзначення потрібна окрема нагорода — хрест «Гідність та честь». Ознакою високого престижу хрестів може стати особливий порядок носіння — перед усіма іншими нагородами.
Реформування системи орденів та запровадження хрестів зумовлюють потребу в упорядкуванні і медалей. Нині кількість медалей значно менша, ніж кількість орденів, що створює диспропорцію в системі нагород. Також це призводить до масових нагороджень орденами, що знижує престиж останніх. Виходом із ситуації, що склалася, може бути впровадження «орденських медалей».
Звісно, досконалість не має меж, і я як один з ініціаторів законопроєкту відкритий для конструктивного діалогу.
5829, 5830