Всі новиниПідтримка підприємців: як держава допомагає українському бізнесу у воєнний час?

19.04.2022

Релокація, низькі податки та скасування ліцензій. Які в Україні існують держпрограми для підтримки вітчизняного підприємництва?

Податкові преференції 

Одним із важливих кроків назустріч бізнесу у воєнний час виявився набір податкових пільг (оформити заявку можна у електронному кабінеті ДПСУ). Так, компанії з оборотом до 10 млрд грн мають змогу перейти на умови третьої групи ФОП. Спрощена система оподаткування дозволить платити замість ПДВ (20%) та податку на прибуток (18%) лише 2% від обороту (окрім казино, виробників сигарет та алкоголю). Ті підприємці, що не матимуть доходів – не платитимуть єдиного податку. Також ФОПи не платитимусь ЄСВ за своїх мобілізованих працівників. Підприємства, що знаходяться у місцях бойових дій – автоматично звільняються від сплати екологічного та земельного податку. При чому не лише на період воєнного часу. Пільги діятимуть ще рік після закінчення війни.

Перевірок не буде!

Упродовж воєнного часу в Україні скасували податкові перевірки та штрафи за відсутність РРО чи фіскального чека. Виняток – податкові товари (деталі в законі №7137-д, ухвалений від 15 березня, посилання нижче). 

https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39235

Крім того, скасовуються ліцензії та деякі регуляції для бізнесу (замість 600 ліцензій, діятимуть 20).

Рятівна релокація

Із перших днів війни Уряд спільно з Міністерством економіки України запустив програму релокації бізнесу). Програма передбачає допомогу у пошуку нової локації для підприємства, розселенні персоналу компанії та підборі нових співробітників. Переїзд відбувається коштом держави (деталі нижче).

https://bit.ly/3DlxEZx

Кредитування для підприємців під 0%

Уряд надав можливість отримати кредит до 60 млн грн будь-якому українському підприємцю під 0% за Програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Надалі ставка становитиме 5%. На сьогодні в Україні видали вже 735 пільгових кредитів. На загальну суму 2,77 млрд грн.

Пільгова ставка діє на час воєнних дій та місяць після нього. Потому – мінімальна ставка буде на рівні 5%. 

Спрощення трудових відносин

Ухвалений ВРУ законопроєкт №7160 спростив трудові відносини на період дії воєнного стану. Тепер працедавець може перевести працівника без його згоди на інший вид роботи чи звільнити, якщо він тимчасово непрацездатний або у відпустці. Єдиний виняток – декретна відпустка. Робочий дозволяється збільшити до 60 годин/тиждень, а для тих, хто працював неповний день – до 50 годин/тиждень. Удвічі менше можна зробити працівникам й кількість вихідних. Крім того, роботодавець може не дотримуватись раніше окреслених термінів оплати праці, якщо, звісно, це буде вимушеним рішенням в умовах воєнного стану.

*відшкодування зарплати, як і решти обов’язкових виплат під час розірвання трудового договору у повному обсязі покладається на державу-агресора.

https://www.rada.gov.ua/news/razom/220676.html

6 500 грн допомоги

Отримати держдопомогу у рамках єПідтримки (6 500 грн) могли не лише українці, що залишилися без роботи, але й ФОПівці (ФОП 1–4 груп, які не перебували у процесі ліквідації та сплатили ЄСВ за 4 квартал 2021 року). Програма діяла у місцях активних бойових дій: на Київщині, Чернігівщині, Сумщині, Харківщині, Херсонщині, Миколаївщині, Донеччині, Луганщині, Житомирщині, Одещині, Дніпропетровщині, Волинській та Запорізькій областях, а також у місті Київ. Заявки на 6500 грн допомоги для ФОП  можна було подати до 31 березня 2022 року. 

Фінансування посівної 

У рамках держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%» ефективною виявилася ініціатива з кредитної підтримки аграріїв. Було введено в обіг бензин та дизпаливо стандартів Євро-3 та Євро-4, спрощено постачання нафтопродуктів. Саме ці невідкладні рішення і дали змогу сільськогосподарським підприємствам провести посівну. Станом на зараз українські банки вже видали на посівну понад 6 мільярдів гривень і профінансували близько 2500 суб’єктів господарювання. 

Загалом, уряд виділив майже 20 млрд гривень на кредитування посівної за пільговими умовами. Для аграріїв, які беруть в банку позики на суму до 60 млн грн діятиме 0% ставка впродовж шести місяців. Надалі ставка становитиме 5%. Це стосується аграріїв, які підпадають під визначення сільськогосподарських товаровиробників. Також, Міністерство аграрної політики створило спеціальний портал для підтримки аграріїв:

https://minagro.gov.ua/pidtrimka

https://agrostatus.org/