Корупція у сфері інтелектуальної власності та недосконала система її захисту гальмують розвиток економіки та відлякують інвесторів.
Україна з 2016 року не в змозі завершити реформу сфери прав інтелектуальної власності. Наша держава має негативну міжнародну оцінку стану справ у цій сфері. П’ятий рік чекаємо на утворення Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Діяльність нового Національного органу інтелектуальної власності виявилася зовсім не такою, як було передбачено прийнятим два роки тому Законом № 703-IX
12 січня 2022 року до Комітету ВР з питань економічного розвитку надійшов альтернативний урядовому законопроєкт № 6464-1, розроблений групою народних депутатів під моїм керівництвом за участі представників Національної асоціації патентних повірених, комітету з інтелектуальної власності Національної асоціації адвокатів України. Його складно назвати радикальним. Адже будь-які радикальні зміни, наприклад посилення відповідальності посередників у порушенні прав інтелектуальної власності, потребують детального громадського обговорення і консолідації думки суспільства, чого департаментом розвитку сфери інтелектуальної власності Мінекономіки так і не було зроблено. Проте альтернативний законопроєкт принаймні акумулював пропозиції, що сьогодні беззаперечно хвилюють правовласників та професійну спільноту, пов’язану зі сферою інтелектуальної власності, та, порівняно з основним законопроєктом, вирішує ширше коло питань. Слід нагадати, що на свій розгляд у стінах парламенту чекає комплексний законопроєкт № 5552 «Про авторське право і суміжні права» і декілька альтернативних до нього. Одним з альтернативних є і урядовий законопроєкт від профільного департаменту Мінекономіки. Він обговорювався з міжнародною спільнотою, але, на жаль, не здобув повного схвалення. Наразі саме перед парламентарями стоїть амбітне завдання: створити консолідовану версію, що врешті внесе належне регулювання у сферу авторського права.
Таким чином, 2022 рік цілком може стати роком інтелектуальної власності в парламенті. До кінця року всі необхідні для діяльності Вищого ІР-суду законодавчі акти мають реальний шанс на ухвалення в цілому.
6464-1
https://pravo.ua/2022-i-maie-staty-rokom-intelektualnoi-vlasnosti-dlia-parlamentu/ https://ukranews.com/ua/news/821897-v-verhovnij-radi-vymagayut-stvoryty-povnotsinnyj-natsionalnyj-organ-intelektualnoyi-vlasnosti https://blog.liga.net/user/ttarasenko/article/42623