Всі новиниРосійські окупанти будуть покарані! Як правильно фіксувати військові злочини

05.04.2022

Вже місяць і десять днів триває повномасштабна війна в Україні, спричинена збройною агресією російської федерації. Українська нація зі зброєю в руках відстоює своє право на фізичне існування, право на свободу і незалежну державу, власну історію, мову і культуру. Для народу України ця війна є не тільки національно-визвольними змаганнями, але й боротьбою з тоталітарним, по суті фашистським режимом за демократичні цінності світу, за краще майбутнє всього людства!

Всі бачать як російські загарбники ігнорують будь-які міжнародні правила і звичаї ведення війни, демонструють поведінку, притаманну гітлерівським військовим злочинцям, інколи вони ведуть себе гірше за диких тварин. Прямо в цю мить цілеспрямовано та послідовно знищуються міста і села України, лікарні, школи і дитячі садки з їх цивільним населенням – дітьми, підлітками, вагітними жінками, людьми похилого віку. Чи можна уявити, що у ХХІ столітті бомбовими та ракетними ударами будуть стиратися з лиця землі цілі міста і регіони, як: Маріуполь, Охтирка, Волноваха, Чернігів, Харків, передмістя Києва – Гостомель, Буча та Ірпінь?! Що проти звичайних громадян будуть застосовуватись вакуумні та фосфорні заряди, підривні пристрої, які заборонені міжнародними конвенціями?! Що будуть розстрілюватись журналісти, санітарні автівки та гуманітарні конвої?! Що російські нелюди будуть ґвалтувати дітей і жінок, катувати і масово страчувати звичайних мешканців міст та сіл, як це відбувалось у Бучі?!

Окупанти проводять зачистку всього українського – вбивають людей, які відстоюють своє право бути українцями, руйнують пам’ятки архітектури, церкви, спалюють осередки культури та україномовні видання. І це варварство вони цинічно називають “денацифікацією”, хоча в міжнародному праві такі злочини кваліфікуються як воєнні, як геноцид за етнічною та національною ознаками.

Але нас не залякати! Ми знаємо, що переможець буде тільки один – це Україна і український народ! Ми розуміємо, що тільки від стійкості, мужності та згуртованості української нації, її Збройних Сил залежить щасливе життя прийдешніх поколінь.

І зараз надзвичайно важливо документувати докази, що дозволять притягнути винних осіб до відповідальності!

По-перше, команда Міністерства юстиції та Middleware запустили чат-бот (на базі технології Corezoid) для месенджерів Viber, Telegram, який дозволяє фіксувати злочини проти людяності з боку російської федерації під час війни в Україні. Бот збирає повідомлення про порушення прав людини, захоплення, вбивства, знищення, катування, бомбардування та інше.

Зафіксовані й належним чином пізніше оформлені юристами (насамперед в Офісі Генерального прокурора) випадки будуть опрацьовані та ляжуть в основу міждержавної заяви України проти рф в Європейському суді з прав людини.

Чат-бот дозволяє сфотографувати місце злочину, додати фото, відеодокази, залишити текстовий коментар та контактні дані для можливого залучення у майбутньому в ролі свідка.

На сайті Мінюсту дають такі рекомендації: «Якщо ви на місці злочину – зробіть фото та опишіть адресу або локацію для подальшого розслідування. Намагайтеся залишити місце події максимально непорушним. Якщо фотографуєте чи знімаєте людей на відео – отримайте від них попередню згоду, поясніть, що і навіщо ви робите. Зробіть серію ландшафтних фотографій, які перетинаються. За можливості додайте маркер, що вказує на північ».

Фото слід робити крупним планом, бажано використовувати лінійку або інший об’єкт для позначення розміру того, що фотографується. Якщо можливо, в кадр мають потрапляти дорожні знаки, час на годиннику.

Знайти чат-бот можна у месенджерах Viber і Telegram, відповідно, за посиланнями нижче:

https://tinyurl.com/warcrimebot

t.me/warcrime_bot

По-друге, надзвичайно корисний механізм фіксації воєнних злочинів пропонує й Асоціація правників України. Йдеться про додаток eyeWitness to Atrocities.

Справа в тому, що багато з фото-, відео-, аудіозаписів, знятих свідками злочинів, не зможуть бути використані як докази з огляду на труднощі у верифікації таких записів. Натомість eyeWitness to Atrocities в автоматичному режимі збирає метадані, які підтверджують автентичність інформації. Тому кадри, зняті за допомогою програми, значно легше перевірити та використати як докази.

Додаток для камери eyeWitness to Atrocities працює лише на Android українською, російською та англійською мовами.

Програма має низку переваг, зокрема:

  • Інформація, завантажена в програму, захищена від подальшого редагування.
  • Дані автоматично передаються і зберігаються на Cloud з посиленим режимом захисту.
  • Копію фото-, відео-, аудіозаписів, завантажених в eyeWitness to Atrocities, також можна завантажувати для інших цілей — зберігати в галерею телефону чи завантажувати в інші ресурси для збору доказів.
  • eyeWitness to Atrocities автоматично передає інформацію в Міжнародний кримінальний суд (МКС), який вже проводить розслідування подій в Україні.

Програму розроблено Міжнародною асоціацією юристів (IBA) у 2011 році. З 2015 року eyeWitness to Atrocities використовується організаціями та журналістами у більш ніж 20 країнах світу. Завдяки їй вже отримано понад 15 500 фото- та відеодоказів воєнних злочинів.

https://www.eyewitness.global/documents/who-we-are-UA.pdf

Завантажити додаток для камер можна безкоштовно з Google Play за посиланням.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.camera.easy&hl=en&gl=US

Рекомендуємо встановити його заздалегідь, щоб була можливість оперативного використання.

По-третє, важлива будь-яка інформація про воєнні злочини. Тому в Мінцифрі попрацювали й над найбільш легкими у користуванні способами повідомлення про такі злочини.

Зокрема, такими, які заслуговують на довіру, окрім згаданого вище warcrime_bot названі ще 2 чатботи у Телеграмі, які допоможуть зібрати докази про злочини окупантів в Україні:

  1. TRIBUNAL UA — чатбот для фіксації фото- та відеодоказів вбивства, насильства, пограбування цивільних чи військових окупантами.
  2. SaveEcoBot — чатбот для повідомлень про злочини проти довкілля, які здійснюють російські війська на території України. Наприклад, докази руйнування очисних споруд, підпалів лісів, шкоди, заподіяної на АЕС тощо.

У Мінцифрі запевняють: зафіксовані докази злочинів російських окупантів будуть оброблені та передані до Офісу Генпрокурора, Міністерства юстиції, МЗС, Міндовкілля та іншим відповідальним особам з метою подальшого захисту інтересів України у національних та міжнародних судах.

Нагадую також, що фото- і відеоматеріали зі злочинами росії проти українського народу можна відсилати на сайт dokaz.gov.ua, на мобільний додаток “Київ Цифровий”, розділ “Допомога армії” (повідомляють у КМДА) та на адресу електронної пошти for.thehague@gmail.com.

Кожен українець має усвідомити: чим більше ми зафіксуємо інформації про російські злочини, тим більше законних покарань ворог за них отримає у майбутньому!