Всі новиниУкраїнці масово фіксують злочини російських військ для Міжнародного суду ООН у Гаазі

07.04.2022

Ще 27 лютого Україна офіційно подала позов проти РФ до Міжнародного суду ООН у Гаазі. Україна вимагає відповідальності Росії за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії. Натомість у Москві називають інформацію про тортури, зґвалтування та вбивства українців «провокацією». 

Та, як би не називали все це у себе московити – у міжнародному праві всі злочини російських окупантів у Бучі, Ворзелі, Ірпені, Бородянці, Гостомелі, Дмитрівці, Мотижині, Макарові, Димері, Козаровичах, Катюжанці, кваліфікуватимуть як «воєнні злочини» та «злочини проти людяності». Ці злочини не мають терміну давності. Адже люди з постраждалих міст та містечок не бачили такої жорстокості навіть під час нацистської окупації 80 років тому. Щодень все більше і більше країн засуджують криваві вчинки Росії. 

Підтримати кримінальний процес, засудження й притягнення до відповідальності всіх, хто чинив звірства і воєнні злочини в Україні наразі активно допомагає США. Американці відстежують й документують факти звірств. Ця інформація одразу надсилається відповідними міжнародним інституціям, які уповноважені вести розслідування та встановлювати провину. Підтримують кримінальний процес  також Японія та кілька європейських країн. Вони вже задекларували допомогу українцям у організації та проведенні всіх слідчих дій на території України. Деякі представники іноземних партнерів вже прибувають до нас. Це іноземні слідчі, експерти, прокурори та судді.  

Крім того, бачити та висвітлювати жахливі події в Україні суттєво допомагають журналісти. Акредитацію від початку повномасштабної війни отримали понад 6 тисяч представників ЗМІ. Як вітчизняних так і іноземних (таких 80%). А отже, все більше людей у всьому світі бачать жахіття на території нашої країни.

Аби за кожен злочин російських окупантів було покарано, в Україні, за ініціативи Президента, створили спеціальний механізм для розслідування воєнних злочинів рф.

Суть механізму – спільна робота національних та міжнародних фахівців, слідчих, прокурорів та суддів.

Деталі тут

Він дозволить притягнути до відповідальності всіх, хто брав участь у цій страшній війні. «Кожен винний буде знайдений і покараний» – В. Зеленський. За функціонування механізму відповідає Міністерство закордонних справ, Офіс Генерального прокурора, Національна поліція, Служба безпеки, розвідка та інші структури згідно зі своєю компетенцією.

Одним із перших розслідувати злочини рф взялись у Міжнародному Кримінальному суді. Оскільки Україна не є державою-учасницею Римського статуту Міжнародного кримінального суду, то самостійно поскаржитися до офісу МКС не може. У цьому допоміг прокурор із Гааги Карім Хан. Він особисто приїхав до Києва аби допомогти нам у цьому питанні. Українська прокуратура та всі правоохоронні і держоргани тепер співпрацюють у розслідуванні МКС. Провідну роль в цьому контексті мають відіграти також міжнародні спільні слідчі групи.

Нагадаю, Міжнародний Кримінальний Суд – це перша постійно діюча, незалежна від ООН, міжнародна установа, уповноважена притягати до кримінальної відповідальності фізичних осіб, винних у вчиненні міжнародних злочинів. МКС розглядає справи щодо фактів вчинення найстрашніших міжнародних злочинів, таких як геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності.

Україна вже зверталася до МКС. Спеціальні Заяви до інстанції були щодо подій на Євромайдані та ситуації збройного конфлікту в Україні. У  вересні 2015 року Україна передала до МКС Заяву, якою визнала юрисдикцію Суду стосовно всіх злочинів, скоєних на території України з початку військової агресії Російської Федерації проти нашої держави. 

Збирає докази звірств окупантів активно зараз і Генпрокуратура України. Для цього, Офіс Генерального прокурора України створив платформу warcrimes.gov.ua. Цей ресурс надійно захищений від хакерів. 

Нагадаю, Генпрокуратура вже підтвердила використання Росією заборонених касетних снарядів у Одеській, Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровських областях, порушуючи міжнародне право.

Розслідувати злочини росіян на рівні генпрокуратури наразі активно допомагає Словаччина. Генпрокурор Словацької Республіки Марош Жилінка з першого дня вторгнення РФ підтримує Україну. Також генпрокуратура Великої Британії допомагає збирати докази для Міжнародного кримінального суду за фактами знущання з мирного населення у Бучі та інших містах України. 

Збирає інформацію про воєнні злочини російських окупантів проти України також СБУ  – через месенджери, чат-боти, гарячі лінії та електронну пошту

  1. офіційний чат-бот @russian_war_tribunal_bot;
  2. електронна пошта tribunal.2022.02.24@gmail.com.ua

Повідомити можна також у месенджери за телефонами цілодобової гарячої лінії:

  •  +38 (068) 1289229 (Signal, WhatsApp, Telegram);
  •  +38 (066) 6829937 (Signal, WhatsApp, Telegram);
  •  +38 (063) 0665937 (Signal, WhatsApp, Telegram).

Фіксує злочини окупантів також портал «Доказ». Проєкт реалізували у Мінцифрі спільно з ОП, Міністерством юстиції, Офісом Генерального прокурора, Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим та Київською школою економіки. Всі ці матеріали також використають у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. 

Значуща роль у збиранні доказів російських злочинів – волонтерів та громадських діячів. Наприклад, «Бучанську різанину» з-понад 300 вбитими та закатованими людьми досліджує «Спеціальна група «Буча». Вона вчиняє необхідні процесуальні дії для фіксації та дослідження цих злочинів. 

Ще одна медійна ініціатива наразі активно збирає докази звірств окупантів – Коаліція «Україна. П’ята ранку». Вона працює від початку широкомасштабного вторгнення Росії для захисту жертв російської збройної агресії в Україні і притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів. До коаліції входять ZMINAУкраїнська Гельсінська спілка з прав людиниUkrainian Legal Advisory GroupРегіональний центр прав людиниМедійна ініціатива за права людиниІнститут миру та порозумінняЦентр громадянської просвіти “Альменда”Крим-SOSКримська правозахисна групаВосток SOSЦентр “Соціальна дія”, Адвокатська дорадча групаХарківський інститут соціальних дослідженьФундація DEJURETruth HoundsОсвітній Дім прав людини ЧернігівПравозахисний центр “Дія”Асоціація УМДПЛУкраїна без тортурПлатформа прав людиниАсоціація розвитку суддівського самоврядування УкраїниУкраїнський центр охорони здоровʼя (UHC)Експертний центр з прав людиниГО “Поступовий гурт франківців”.

Активно збирає страшні факти злочинів для трибуналу над військовими злочинцями із РФ і сайт «Харківський трибунал. Нюрнберг 2022»

Вже є результати! 

3 квітня, міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch підтвердила злочини окупантів РФ в Україні. Це як усні, так і задокументовані свідчення про воєнні злочини російських агресорів. Директор організації по Європі та Центральній Азії Х’ю Вільямсон охарактеризував всі досліджені матеріали як «невиразна навмисна жорстокість та насильство» щодо мирних жителів України.

Чим більше доказів, тим більше покарань! Як правильно  і що фіксувати?

Усі зібрані факти Україна систематизує та використає в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. Надсилати потрібно унікальний контент, зібраний очевидцями подій. Вказувати варто якомога більше деталей. Матеріали з відкритих і загальнодоступних ресурсів – не мають цінності. Потрібно надсилати матеріали:

  • бойових дій ворога чи розміщення техніки у житловому кварталі;
  • пошкодження об’єктів цивільної інфраструктури (будинки, школи, лікарні тощо);
  • насильства (катування, зґвалтування);
  • диверсій (використання цивільної інфраструктури з воєнною метою для прикриття);
  • смерті чи поранень цивільних 
  • злочинів проти майна (крадіжок, мародерства);
  • порушення права на приватне життя (погрози, обшуки тощо);

ВИСНОВКИ

Як народний депутат України, ініціюватиму розширення складу слідчо-оперативних груп. Розслідувати саме насильницькі злочини мають досвідчені інституції (НПУ, СБУ, ДБР). Допомагати збирати докази злочинів рф  також мають профільні спеціалісти: криміналісти, судмедексперти. У разі  нестачі персоналу  – розглянути можливість  залучення медиків та патологоанатомів за погодженням із МОЗ. Також ініціюватиму терміново внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо скасування обмеження строків досудових розслідувань за такою категорією злочинів, запровадити можливість дистанційного розслідування і онлайн-допитів свідків і потерпілих. Адже багато хто з них покинули межі нашої країни.